WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTY...

Niepodległa sztuka

BWA w Olsztynie
Setna rocznica odzyskania niepodległości była okazją do swoistego manifestu artystów skupionych w Stowarzyszeniu „Areszt Sztuki”. W olsztyńskiej Galerii BWA można zobaczyć, jak odmiennie każdy z nich postrzega słowo „wolność”.

Wystawa „Wolność – wolna forma” oddaje prawo artystów do postrzegania ważnych wydarzeń w sposób indywidualny, nieskrępowanego manifestowania w sztuce tego, co jest w niej najważniejsze – wolności tworzenia. Ta swoboda wyboru artystycznego przekazu doskonale wpisała się w ideę niepodległości. „Sami artyści bardzo mocno zwracali uwagę na to, żeby mieć tutaj dużo swobody, jeżeli chodzi o prezentację swojej twórczości, stąd też ten podtytuł „wolna forma”. I myślę, że to jest bardzo istotne dla każdego artysty, żeby miał swobodę wyboru i swobodę wolnej wypowiedzi twórczej, którą tak naprawdę jest nam konstytucyjnie przyznana i konstytucyjnie zabezpieczona” - podkreśla Małgorzata Bojarska-Waszczuk, dyrektor Galerii BWA.

Zgodnie z tytułem wystawy, artystom pozostawiono dowolność wyboru zaprezentowanych prac. „Stąd też taka różnorodność na wystawie – od takich prac, które bezpośrednio nawiązują do niepodległości, do tego hasła, ale są też prace, które mówią o tym, jacy jesteśmy, co tworzymy, co jest dla nas w twórczości w danym momencie najważniejsze. Są też prace, właściwie – wydawałoby się – niezwiązane w żaden sposób z tematem” - mówi Iwona Bolińska-Walendzik, prezes Stowarzyszenia „Areszt Sztuki”, kuratorka wystawy. Stąd na wystawie znajdziemy dzieła symboliczne, opisowe, realistyczne, koncepcyjne. Jest tu przekrój pokoleń, znaczeń, postrzegania symbolu. Ta wystawa pozwoliła niemal czterdziestu artystom skupionym w stowarzyszeniu „Areszt Sztuki” na swoisty manifest wolności.

Wystawa „Wolność – wolna forma” artystów Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Areszt Sztuki” prezentowana jest w roku 100-lecia niepodległości Polski, ale także w roku jubileuszu 60-lecia istnienia Galerii BWA, ukazując dorobek lokalnego środowiska artystycznego. Będzie można ją podziwiać do 9 grudnia.