Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTY...

Żyć ze szpiczakiem

Jak pomóc tysiącom chorych? W Olsztynie odbył się Kongres Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka.

Walczą o szybką i skuteczną diagnozę, a także kompleksową opiekę specjalistów. Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Szpiczaka zorganizowało w Olsztynie naukowy kongres. „Edukacja, informacja i wsparcie, to jest najbardziej widoczne z roku na rok, pacjenci co roku przyjeżdżają i czują się lepiej po kongresie, takie mam przekazy” - mówi Roman Sadżuga z Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Szpiczaka.

Szpiczak to nowotwór szpiku kostnego. W przypadku zachorowania organizm wytwarza dużą liczbę komórek plazmatycznych tzw. szpiczakowych, które wypełniają szpik kostny i zakłócają proces wytwarzania prawidłowych komórek krwi. Rozwój choroby prowadzi do postępującej destrukcji układu kostnego, która może powodować patologiczne złamania, zbyt duże stężenie wapnia we krwi, niedokrwistość i niewydolność szpiku kostnego. Chorobie towarzyszyć mogą infekcje z powodu immunosupresji i neutropenii oraz niewydolność nerek.

„Jednym z pierwszych objawów szpiczaka są dolegliwości bólowe ze strony układu kostno-stawowego i chorzy leczeni wielokrotnie przez pół roku, rok, lekami przeciwbólowymi dopiero w ostatecznym etapie, gdy dochodzi do powikłań, badania sugerują szpiczaka” - mówi dr n. med. Janusz Hałka, ordynator oddziału klinicznego hematologii Szpitala MSWiA w Olsztynie. Diagnozę dodatkowo utrudnia fakt, że szpiczak najczęściej dotyka osoby między 50. a 70. rokiem życia, które często bagatelizują ból kości i stawów. „U każdej osoby z przedłużającym się zespołem bólowym kręgosłupa, dolegliwościami niejasnego charakteru układu kostno-stawowego należy wykonać przynajmniej najprostsze badania laboratoryjne: morfologia, OB, najprostsze badanie radiologiczne” - podkreśla dr Hałka.

Ostatnie dziesięciolecie i rozwój nowych terapii lekowych pozwalają pacjentom – nawet źle rokującym w początkowej fazie choroby – żyć dłużej, niż jeszcze kilka lat temu. Niestety w Polsce dostęp do nich jest utrudniony, a część leków nie jest objęta refundacją.

Rocznie na szpiczaka zapada około 2 tysięcy Polaków. Informacje o chorobie i formach wsparcia osób nią dotkniętych można znaleźć w Internecie: www.szpiczak.org.pl.