WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTY...

DZIEŃ MYCIA RĄK

IRZiBŻ PAN
Trochę mydła, ciepłej wody, kilka starannie wykonanych ruchów i nasze dłonie powinny być czyste. Ale ta wydawałoby się banalna czynność jest przez większość z nas wykonywana zbyt rzadko i... niechlujnie. Jak zatem dbać o higienę dłoni? O instruktarz poprosiliśmy naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Ręcę najlepiej myć starannie i bez pośpiechu. O tym, że ręce trzeba myć systematycznie i dokładnie wiedzą już przedszkolaki. Nieco starsze dzieci potrafią natomiast wyjaśnić, dlaczego o tej czynności zapominać nie wolno. - Żeby się nie zakazić, żeby nie być brudnym i żeby nie zachorować - mówi KINGA - 9 LAT. -  Trzeba myć ręce, żeby zarazki się nie zbierały - ALA - 9 LAT.  Mycie rąk to najprostsza metoda pozbycia się z nich bakterii, których może być nawet 5 milionów na każdym centymetrze kwadratowym dłoni. Doskonale pokazuje to doświadczenie Tashy Sturm, mikrobiolożki z Uniwersytetu w Kalifornii. Na specjalnie przygotowanej płytce z podłożem odcisnęła dłoń swojego ośmioletniego syna, który właśnie wrócił z podwórka. To efekt trzymania płytki przez kilka dni w temperaturze pokojowej. Widzimy tu całe kolonie bakterii. 

O tym, jak ważne dla naszego zdrowia jest mycie dłoni przypominają olsztyńscy naukowcy podczas takich spotkań. -  Powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby były dokładnie umyte przestrzenie między palcami, opuszki palców, paznokcie i kciuki bo o tym zapominamy, po myciu dobrze jest ręce osuszyć - tłumaczy mgr MARZENA LENKIEWICZ - LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNE INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE.  Dłonie najlepiej myć ciepłą wodą z mydłem. Ich nadmierne szorowanie, z użyciem silnych środków antybakteryjnych może bowiem wywołać skutek odwrotny do zamierzonego. Skóra pozbawiona swojej naturalnej mikroflory jest bardziej podatna na drobnoustroje, które napotykamy niemal na każdym kroku. - Szczególnie w publicznych toaletach, tam pamiętajmy, po wyjściu dokładnie umyjmy ręce, także odwiedzając chorych w szpitalach - mówi dr ANNA MAJKOWSKA - LABORATORIUM MIKROBIOLOGICZNE INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE. Mycie rąk powinno być nawykiem i trwać minimum 30 sekund. Naukowcy szacują, że nawet 70% zatruć pokarmowych jest wywoływanych przez bakterie przenoszone do organizmu właśnie z brudnych dłoni. Między innymi dlatego UNICEF ustanowił Światowy Dzień Mycia Rąk. W jego pierwszych obchodach - 15 października 2008go roku wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i 5 kontynentów.