WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTY...

O historii medycyny

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
To kolejna okazja, by poznać bliżej historię rozwoju medycyny w regionie. Za nami IV Spotkanie Medyków z Historią, zorganizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie.

Spotkania Medyków z Historią to już stały punkt w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską. Ich czwarta odsłona została podzielona na dwa dni. Pierwszego dnia uczestnicy spotkania zgromadzili się w Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach koło Olsztyna, by posadzić „Dąb Pamięci” ku czci lekarzy – pionierów medycyny w Olsztynie i regionie Warmii i Mazur. Drugi dzień to konferencja naukowa w siedzibie Izby.

„W tym roku chcieliśmy wrócić do historii medycyny regionu, Olsztyna, postanowiliśmy zaproponować temat Rozwój specjalizacji medycznych po II Wojnie Światowej w Olsztynie i regionie” - mówi dr n. med. Jan Zygmunt Trusewicz, przewodniczący Ośrodka Historii Warmińsko-Mazurskiej Medycyny. „Chcemy pielęgnować naszą historię, historię medycyny Warmii i Mazur nie tylko przez konferencję i liczbę osób biorących w niej udział, ale również zbieramy materiały, publikacje, chcemy dla następnych pokoleń zostawić nasze dziedzictwo” - podkreśla lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Podczas spotkania przypomniano sylwetki osób, które kładły fundamenty pod współczesną medycynę na Warmii i Mazurach. Dyskutowano m. in. o rozwoju ortopedii. Do udziału w wydarzeniu zaproszono także Dariusza Żyborta – Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie. „Tę medycynę, którą mamy tutaj na Warmii i Mazurach, na Pomorzu, w Gdańsku, we Wrocławiu, przede wszystkim budowali lekarze z Uniwersytetu Stefana Batorego na Litwie, bo po II Wojnie Światowej prawie wszyscy wyjechali do Polski” - przypomina lek. dent. Dariusz Żybort.

Wydarzenia takie jak to jest dowodem na szerokie spektrum zainteresowań medyków z Warmii i Mazur. „Wśród lekarzy jest wielu erudytów, takich ludzi niezwykłych, którzy są owładnięci często pasją twórczą, literacką, poetycką, wśród nich jest również wielu uznanych komentatorów życia publicznego” - podkreśla Marek Stankiewicz, kierownik Ośrodka Historycznego Naczelnej Izby Lekarskiej.

Uczestnicy IV Spotkania Medyków z Historią mieli też możliwość zapoznania się z publikacjami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej, a także wydawnictwami poświęconymi między innymi historii stomatologii na Warmii i Mazurach. W trakcie konferencji prezentowany był również egzemplarz traktatu anatomicznego Vesaliusza z 1555 roku ze zbiorów biblioteki „Hosianum”.