WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTY...

Bank Żywności i współpraca z samorządem

BANK ŻYWNOŚCI
Bank Żywności w Olsztynie podsumował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020.

Bank Żywności w Olsztynie obchody Światowego Dnia Żywności, przypadającego na 16 października, świętuje w tym roku przez kilka tygodni. Na początku miesiąca obchody wypełniły spotkania edukacyjne i warsztaty kulinarne. „Byli tam przedstawiciele różnych grup społecznych, na przykład dietetycy, osoby starsze, ale też młodzież, licealiści i studenci” – wymienia Anna Archutowska, dyrektor Banku Żywności w Olsztynie.

Podczas kolejnego wydarzenia w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności, w Kuźni Społecznej zorganizowano spotkanie dla przedstawicieli władz miasta i regionu, organizacji pozarządowych i biznesu. Dyskutowano m.in. o polityce zero waste i ekologii. „Pięćdziesiąt procent społeczeństwa globalnie mieszka w miastach, a te 50 procent społeczeństwa odpowiada za 75 procent emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W związku z tym widzimy, że wszystkie działania, które są prowadzone, one w dużym stopniu powinny być skupione na społecznościach miejskich” – podkreśla Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

Spotkanie było okazją do podsumowania Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 i Podprogramu 2021, realizowanego przez Bank Żywności w Olsztynie. Przez kilka lat Bank Żywności w Olsztynie przy wsparciu 104 zaprzyjaźnionych organizacji z regionu, wydał potrzebującym mieszkańcom regionu 13 800 ton żywności o wartości 62 milionów złotych. Przez osiem lat pomoc docierała do 40 tysięcy osób rocznie.

Podczas wydarzenia Bank Żywności w Olsztynie podsumował również projekt „Społeczności nie marnują”, w trakcie którego mieszkańcy zgłaszali pomysły i tworzyli rekomendacje dla samorządu na zaangażowanie lokalnych władz w ideę zero waste. „Promowanie i zwiększenie ilości lodówek społecznych w naszym mieście. Stoi jedna. Jednak zależy nam, żeby w każdej dzielnicy ona też zaistniała. Stworzenie sklepu socjalnego, społecznego, który super funkcjonuje w Warszawie, w Gdańsku” – wymienia Aleksandra Matias, koordynatorka projektu „Społeczności nie marnują”. Częścią wydarzenia była także debata, podczas której przedstawiono i omówiono rekomendacje, które mają zostać przekazane władzom miasta. Częścią wydarzenia była także debata, podczas której dyskutowano o zaangażowaniu samorządu lokalnego w działania proekologiczne.

Spotkanie było także okazją do uhonorowania osób i instytucji, które na co dzień wspierają jego działania. Wyróżnienia trafiły m.in. do firm KOMA, Schenker i Dast Express oraz do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.