Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA GALERII SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ BWA W OLSZTY...

Zawody z przyszłością: stolarz/mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej

IZBA RZEMIOSŁA
To zawód, którego nauka może naprawdę zaprocentować.

Stolarz należy do grupy zawodów rzemieślniczych, a przedstawiciele tej profesji zajmują się między innymi produkcją mebli, drzwi, stołów i innych drewnianych przedmiotów codziennego użytku. Oprócz produkcji, rzemieślnicy konserwują, obrabiają, montują meble, a także poddają je renowacji.

Krzysztof Ornowski to wybitny przedstawicieli branży stolarskiej. Początki prowadzonej przez niego firmy „Oristo” sięgają 1933 roku. Przez wszystkie lata funkcjonowania zakład wyszkolił wielu czeladników oraz mistrzów. W przeszłości produkowano tu wszelkie wytwory stolarskie, obecnie firma skupia się na meblach łazienkowych. W „Oristo” pracuje w tej chwili ponad 300 stolarzy. „Stolarz z drewna robi cuda, a żeby te cuda zrobić, trzeba się nauczyć, jak te cuda zrobić, bo te cudo to jest krzesło, to jest stół, to jest mebel, który często jest potrzebny” – podkreśla Krzysztof Ornowski.

Aby zostać stolarzem, należy ukończyć edukację formalną na odpowiednim kierunku kształcenia w szkole branżowej pierwszego stopnia. Równie istotnym elementem jest wieloletnia praktyka pod okiem doświadczonych rzemieślników. Jakie cechy powinien mieć dobry stolarz? „W dużej mierze tak myślę, że stolarz to jest filozofia, bo jeśli ktoś nie ma wyobraźni, w życiu nie będzie stolarzem, ani dobrym mechanikiem. Nikim, bo tego nigdy w życiu nie posiądzie. Wyobraźnia jest potrzebna do wszystkiego, co się robi, a w stolarstwie szczególnie, dlatego że oprócz matematyki i umiejętności liczenia trzeba mieć jeszcze troszkę z artysty, wtedy się jest dobrym stolarzem” – mówi Krzysztof Ornowski.

Obecnie mało który zakład stolarski funkcjonuje bez użycia maszyn. Ich obsługa jest jedną z najważniejszych umiejętności każdego rzemieślnika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rzemieślników, w ostatnich latach utworzony został nowy kierunek kształcenia – mechanik operator maszyn do produkcji drzewnej. Jest to zawód innowacyjny i prestiżowy. „Maszyny faktycznie są dzisiaj bardzo mądre, robią za człowieka bardzo wiele, ale bez człowieka maszyna nie zrobi nic. To człowiek decyduje, co ona ma zrobić za niego i jak go wyręczyć. Kiedyś stolarz brał do ręki spust, strug i strugał lub dłutował i robił otwory. Dziś zadaje na maszynie” – wyjaśnia mistrz stolarski.

Branża stolarska oferuje wiele możliwości. To także zawód różnorodny – oprócz produkcji mebli wyróżnia się między innymi takie specjalizacje, jak stolarz budowlany czy renowator mebli artystycznych.